WordPress Admin Şifresi Değiştirme 2023

0
154
WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Merhaba, zaman zaman WordPress web sitenizin şifrenizi değiştirmeniz gerekebilir. WordPress admin şifresi değiştirme işlemi normalde kolay iken şifrenizi unuttuğunuzda ve eğer smtp ayarlarınızda yapılmamış ise sizler için bu işlem karışık bir hale gelebiliyor. Neyseki bu yazımızda sizler için WordPress admin paneli şifresini değiştirmeyi anlatacağım.

WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Peki hangi yollarla WordPress admin şifresini değiştirebiliriz? 

 • WordPress Parolanızı mı unuttunuz ile şifre değiştirme
 • WordPress Yönetici paneli ile şifre değiştirme
 • WordPress PHP My Admin şifre değiştirme

Şifre değiştirme yollarına geçmeden önce isterseniz neden şifre resetlememiz gerektiğini ve güvenli bir şifre oluşturmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşalım.

WordPress şifremizi neden değiştirmeliyiz?

Birçok insan internette tüm platformlarda şifrelerini unutmamak için aynı şifreyi kullanır, buna bende dahilim 🙂. Güvelik uzmanlarının önerisi ise tüm platformlarda aynı şifre kullanılmaması gerektiğini ve şifrelerin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğidir ama yine de şifre değiştirmek kolay da olsa kimse bu kurallara uymuyor. Benim sizlere önerim ise şifrelerinizi güvenli bir yere not almanız ve güveli bir yerde saklamanız.

İsterseniz en fazla şifre değiştirme sebeplerine bir göz atalım:

 • Hesabın şifresini unutmak.
 • Şifrenizi birisiyle paylaşmak. (Genelde yardım almak için birisiyle şifre paylaşmış olabilirsiniz)
 • Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir.
 • Şifreniz değiştirilmiş olabilir.

Güvenli şifre oluşturmak için nelere dikkat etmeliyiz?

 • Şifrelerinizde en az bir adet büyük harf kullanın.
 • Şifrelerinizde en az bir adet rakam kullanın.
 • Şifrelerinizde noktalama işaretleri kullanın.
 • Şifrelerinizde ad soy ad, doğum tarihi, plaka veya cep telefonu gibi herkes tarafından bilinen bilgiler kullanmayınız.
 • Şifrelerinizde 12345 veya 54321 gibi arka arkaya sayılar kullanmayınız

WordPress Parolanızı mı unuttunuz ile şifre değiştirme

WordPress Parolanızı mı unuttunuz ile şifrenizi sıfırlamak için web sitenizin php mail veya smtp mail ayarlarının daha önceden yapılmış olması gerekiyor.

WordPress ile kurulan her web sitenin bir giriş ekranı bulunur. Bu giriş ekranı tüm sitede tek üye siz bile olsanız her sitede giriş ekranı vardır. Giriş ekranında herhangi bir değişiklik yapılmamışsa giriş ekranı aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Bu sayfada iki adet boş alan mevcut biri kullanıcı adı girmeniz için diğeri ise şifrenizi girmeniz içindir. Sizlerde bu makaleyi okuduğunuza göre kullanıcı adını biliyorsunuz ama şifrenizi unuttunuz veya çalındı. Şifrenizi sıfırlamak için ilk olarak giriş alanının altında bulunan Parolanızı mı unuttunuz? yazısına tıklayın.

Parolamı unuttum’a tıkladıktan sonra sizden kullanıcı adı veya eposta adresi isteyen bir sayfa açılacaktır. Bu sayfadaki boş alana kullanıcı adınızı veya sitenizi kurarken veya siteye kaydolurken girdiğiniz eposta adresinizi yazın ve aşağıdaki Yeni Parola Al butonuna tıklayın.

wordpress parola degistirme

Bu işlemden sonra web sitenizi kurarken veya kayıt olurken girdiğiniz eposta adresine Parolayı Sıfırla başlığı altında bir mail gelecektir. Bu e-postaya girdiğinizde sizi “Birisi aşağıdaki hesap için parola sıfırlama talebinde bulundu” şeklinde bir yazı karşılayacak. Bu e-postanın en altında WordPress admin paneli şifre sıfırlama bağlantısını görebilirsiniz.

Wordpress Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

WordPress parola sıfırlama bağlantısına tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada yeni şifrenizi girebileceğiniz bir kutucuk bulunmakta, bu alana yen şifrenizi yazabilir veya parola oluştur butonuna tıklayarak WordPress’in sizler için karışık bir şifre oluşturmasını isteyebilirsiniz. Yeni şifre girdiğinizde parolanız zayıf ise altta zayıf yazacaktır ve altta zayıf parola kullanımını onayla tiki çıkacaktır. Şifrenizi seçtikten sonra parolayı kaydet diyerek şifrenizi değiştirmiş olursunuz. Bu işlem bu kadar şimdi isterseniz diğer yönteme geçelim.

WordPress Yönetici paneli ile şifre değiştirme

WordPress Yönetici paneli ile şifre değiştirme yapmak için en az bir yöneticinin şifresini bilmesi gerekiyor. Eğer hiçbir yöneticinin şifresini bilmiyorsanız direk php my admin ile şifre değiştirme yöntemine geçebilirsiniz.

WordPress admin şifresi değiştirme yöntemi için ilk olarak web sitenizin admin paneline girmeniz gerekiyor. Bunun için siteadresiniz.com/wp-admin yazarak admin paneli giriş sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfadaki kullanıcı adını ve şifre alanını sitenizi kurarken yazdığınız bilgileri yazarak giriş butonuna tıklayın.

WordPress Şifre Değiştirme

Admin paneline giriş yaptığınızda sizi aşağıda bulunan başlangıç sayfası karşılayacaktır. Solda ise admin paneli menülerini görebilirsiniz. Soldaki menüden Kullanıcılar>Tüm Kullanıcılara tıklayın.

yonetim paneli ile sifre degistirme

Açılan bu sayfada sitenize kayıt olan tüm kullanıcı, moderatör ve adminleri görebilirsiniz. Şifresini değiştirmek istediğiniz kullanıcıyı hızlıca bulmak için filtreleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Kullanıcıyı bulduktan sonra düzenleye tıklayın.

wordperss admin panelinden sifre resetleme

Karşınıza kullanıcı düzenleme sayfası çıkacak, bu sayfanın en altına indiğinizde yeni parola ayarla butonuna tıklayın. İstediğiniz şifreyi yazıp en alttaki Kullanıcı bilgilerini güncelle butonuna tıklayın. WordPress şifre değiştirme işlemimiz bu kadar, isterseniz üçüncü ve son yöntem olan WordPress php my admin ile şifre değiştirme yöntemine geçelim.

wordpress sifre sifirlama 2022

WordPress PHP My Admin şifre değiştirme

WordPress PHP My Admin şifre değiştirme işlemi için web hosting panelinize girmeniz gerekiyor ve her yönetim panelinin portu farklıdır. Örnek vermek gerekirse cPanel’e giriş yapmak için siteadresi.com:2082 veya ipadresi:2082, Plesk panel için bu port 8880 olabilir. Web hosting hizmeti satın aldığınız firmaya sorarak ip adresini ve portu öğrenebilirsiniz. Eğer yapamazsanız ve sormak istediğiniz sorular varsa yorum atarak veya mesaj yoluyla sorabilirsiniz.

WordPress admin şifresi değiştirme işlemi için sitenizin hosting yönetim paneline giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada PHP My Admine tıklayalın, Php My admin’ in yeri yönetim paneline göre değişebilir. 

PHP My Admin Şifre Değiştirme

Bu açılan sayfada sitenizin kullandığı veri tabanı tabloları bulunuyor. Biz şifre değiştirmek için wp_users’e tıklayacağız.

Wordpress PHP My Admin Şifre Değiştirme

Bu sayfada web sitenize kayıt olan kullanıcıları görebilirsiniz. Şifresini değiştirmek istediğiniz kişiyi listeden bulun ve hemen solda olan düzenle’ ye tıklayın.

Wordperss PHP My Admin Şifre Nasil Sifirlanir?

Açılan sayfada kullanıcının bilgilerini görebilirsiniz. Şifreyi değiştirmek için user_pass alanının sağına kullanmak istediğiniz şifreyi yazın ve soldan MD5 şifreleme türünü seçip Git butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Wordpress Kolay Şifre Değiştirme 2022

Eğer bunlarla uğraşmak istemezseniz aşağıda sizler için hazır şifreler bırakacağım direk kopyalayıp wp_user alanına yapıştırıp git demeniz yeterli olacaktır. Yeni şifreniz ile web sitenizin yönetim paneline giriş yapabilirsiniz.

MD5 Şifreler:

 • admin : 21232f297a57a5a743894a0e4a801fc3
 • admin123 : 0192023a7bbd73250516f069df18b500
 • 123admin : d829b843a6550a947e82f2f38ed6b7a7
 • pass.123 : 1e867fa1a3a64ab5e1ee21bd76f05912

WordPress admin şifresi değiştirme işlemi ile ilgili yapamadığınız veya takıldığınız yerler olursa lütfen sormaya çekinmeyin. Farklı içerikler için sitemizdeki WordPress Kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!